از زمان پيدايش فناوري جي پي اس تاکنون، کاربردهاي بسياري براي اين فناوري مثل مسيريابي و رديابي ايجاد شده است. فناوري جي پي اس امروزه علاوه بر کمک به رفع نياز صنايع و کسب و کارهاي مختلف، به زندگي شخصي مردم نيز وارد شده تا سطح عمومي زندگي مردم را بهبود بخشد. بسياري از امکاناتي که فناوري جي پي اس فراهم کرده در چند دهه‌ي گذشته وجود نداشته‌اند و همين موضوع باعث گسترش کاربردهاي روزانه‌ي آن به خصوص در حوزه‌ي مسيريابي و رديابي خودرو شده است.

 

ممکن است در فرهنگ عمومي تفاوت زيادي بين رديابي و مسيريابي احساس نشود، اما هر يک از اين دو با وجود داشتن شباهت‌ها، تفاوت‌هاي زيادي با هم دارند. اصلي‌ترين وجه تشابه مسيريابي و رديابي نحوه‌ي کارکرد اين دو است. هر دو به کمک تبادل داده با ماهواره‌هاي مخصوص جي پي اس که در اطراف کره‌ي زمين در گردشند اطلاعاتي را براي کاربر فراهم مي‌کنند که کاربرد اين اطلاعات در هر يک از فناوري‌هاي مسيريابي و رديابي کاملاً متفاوت است.

 

مسيريابي:

مسيريابي جي پي اس به شکل‌هاي گوناگوني به رانندگان وسايل نقليه کمک مي‌کند. کاربرد اصلي اين فناوري يافتن مسير مناسب بر روي نقشه است، اما در طي سال‌هاي اخير امکانات ديگري مانند نظارت بر سيستم‌هاي داخلي خودرو، يافتن حوادث جاده براي هشدار به راننده، اعلام وضعيت اضطراري در صورت بروز حادثه براي راننده و ... اضافه شده است. فناوري مسيريابي علاوه بر استفاده در خودروهاي شخصي و وسايل نقليه‌ي عمومي در برخي وسايل نقليه‌ي تجاري مانند قطارها و کشتي‌ها نيز استفاده مي‌شوند. امروزه بيش‌تر تلفن‌هاي هوشمند نيز به مسيرياب جي پي اس مجهز هستند. با اين حال بيش‌ترين کاربرد مسيرياب جي پي اس در خودروهاي شخصي براي پيدا کردن بهترين مسير بين دو نقطه است.

 

رديابي:

دستگاه‌هاي رديابي جي پي اس کاربردهاي کاملاً متفاوتي با سيستم‌هاي مسيرياب دارند. هدف اصلي ردياب يافتن داده‌هاي مربوط به موقعيت جغرافيايي، جهت و سرعت دستگاه فرستنده است. اين داده‌ها سپس مورد تجزيه و تحليل قرار مي‌گيرند و اطلاعاتي تکميلي را براي کاربر به صورت آنلاين فراهم مي‌کنند. در دستگاه‌هاي ردياب اطلاعات مسير و موقعيت جغرافيايي بر خلاف دستگاه‌هاي مسيرياب قابل ثبت و ذخيره براي بررسي‌هاي آينده هستند. دستگاه‌هاي ردياب کاربردهاي وسيع‌تري نسبت به سيستم‌هاي مسيرياب دارند. براي نمونه بسياري از شرکت‌هاي حمل و نقل عمومي در کشورهاي پيشرفته، شرکت‌هاي ترانزيت کالا، سازمان‌هاي دولتي مثل پليس، شرکت‌هاي تاکسيراني و اجاره دهنده‌ي ماشين، افراد شخصي براي حفظ امنيت خودرو، خانواده‌ها براي محافظت از کودکان، افراد سالمند و حتي حيوانات خود و بسياري موارد ديگر از دستگاه‌هاي ردياب استفاده مي‌کنند.

 

استفاده از دستگاه‌هاي ردياب هم‌اکنون در کشور ايران نيز رواج يافته است. يکي از شرکت‌هاي ارائه دهنده‌ي اين سيستم‌ها گروه فناوري افرا است. ردياب‌هاي خودروي افرا کاربردهاي فراواني در خودروهاي شخصي براي حفظ ايمني، شرکت‌هاي حمل و نقل براي بهبود تجارت و نظارت بر وسايل نقليه‌ي خود، سازمان‌هاي دولتي مانند پليس براي سازماندهي نيروها و حوزه‌هاي مختلف ديگري دارد. ردياب شخصي افرا نيز براي حفاظت از کودکان و افراد سالمند بسيار مناسب است. ردياب‌هاي افرا علاوه بر فراهم کردن امکانات رايج دستگاه‌هاي ردياب، قابليت مسيريابي را نيز براي کاربران خود ايجاد کرده است. اطلاعات ردياب‌هاي افرا به راحتي توسط کامپيوتر، تبلت و تلفن‌هاي هوشمند قابل دسترسي هستند تا زندگي آسوده‌تري براي شما فراهم کنند

فروشگاه

اطلاعات تماس

تهران- خيابان (ويلا) استاد نجات الهي، بين سميه و طالقاني، کوچه باقري، پلاک 7
تلفن : 4376 - 021
تلفن : 88922962-021 ( 40 خط )
ایمیل: info@afra-tech.ir
ما را به اشتراک بگذارید

ردیابی تخصص ماست

این گروه فعالیت خود را با محوریت تبدیل ایده به پدیده از سال 1389 به صورت رسمی در زمینه های اصلی هوشمند سازی و تولید تجهیزات ردیابی شروع نموده است و بحمدالله تا امروز توانسته گام های بلندی در عرصه خودکفایی ایران اسلامی بردارد.

ارسال پیام