امروزه با توجه به گسترش استفاده از ابزارهای جی پی اس محور،‌ یعنی ابزارهایی که از سیستم مکان یابی جهانی(جی پی اس) بهره می برند،‌ امکانات جدیدی فراهم شده است که پیش از این میسر نبود. همانند سایر پیشرفت های تکنولوژیکی، ابزارهای جی پی اس محور به سرعت رشد خواهند کرد و زندگی بهتری را برای ما فراهم می کنند.

در همه وسیله های ساخته شده که از سیستم جی پی اس بهره می برند، عمدتا یکی از این دو رویکرد وجود دارد: 1- رهیابی 2- ردیابی. هر دوی این رویکردها از داده هایی که از ماهواره های جی پی اس دریافت می شوند، کمک می گیرند. تفاوتی که بین اهداف این دو رویکرد وجود دارد، مفهومی است. در ادامه بیشتر در این مورد توضیح خواهیم داد.

رهیاب،‌ ویژگی ها و کاربردها

رهیاب یا مسیریاب ابزاری است که از سیگنال های دریافت شده از ماهواره های جی پی اس، برای تعیین موقعیت حال حاضر شما استفاده می کند. این وسیله می تواند کاربرد نظامی،‌ هوا فضایی و مصرفی داشته باشد. سیستم رهیاب به شخص کمک می کند تا مسیر خودش را پیدا کند. با استفاده از این وسیله شما موقعیت دقیق خودتان را روی نقشه پیدا می کنید و نیازی نیست که آن را برای کامپیوتر یا شخص دیگری ارسال کنید. همچنین این وسیله نقشه بسیار دقیق و قابلیت های جانبی زیادی نیز دارد که به شما این امکان را می دهد تا آدرس مقصد خود را جستجو کنید و یا نقاط مد نظرتان را روی نقشه پیدا کنید. همچنین می توانید کوتاه ترین و سریع ترین مسیر برای رسیدن به مقصد مورد نظرتان را بر روی نقشه ببینید و با قابلیت راهنمای صوتی (از طریق اعلام جهت حرکت) آن مسیر را طی کنید. رهیاب ها اطلاعات دیگری مانند مکان دقیق دوربین های سرعت سنج، یافتن راه جدید به صورت خودکار در صورت انحراف از مسیر اصلی و نزدیکترین پمپ بنزین نسبت به موقعیت کنونی را، در اختیار کاربران قرار می دهند.

ردیاب، ویژگی ها و کاربردها

و اما ردیاب ها، ردیاب به منظور ردیابی یک فرد، وسیله نقلیه یا هر شی دیگر و ارسال اطلاعات مربوط به موقعیت، ‌سرعت و جهت آن به دارنده و یا مسئول آن دارایی، مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم های ردیابی موجود ممکن است قابلیت های نرم افزاری دیگری نیز داشته باشند و بتوانند مانند رهیاب، مسیریابی نیز انجام دهند. ردیاب ها انواع مختلفی دارند: ردیاب شخصی، ردیاب خودرو، ردیاب حیوانات و غیره.

گروه فناوری افرا بزرگترین تولید کننده صنعتی ردیاب خودرو و ردیاب شخصی در ایران است. زمینه اصلی فعالیت این گروه، طراحی و تولید تجهیزات و سامانه های ردیابی است. در ادامه به بررسی برخی ویژگی ها و کاربردهای ردیاب های ساخته شده توسط گروه فناوری افرا می پردازیم.

از جمله ویژگی های ردیاب خودروی افرا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مکالمه صوتی دو طرفه

کنترل خودرو با پیامک

ذخیره سازی موقعیت ها

کنترل سرعت و دادن هشدار هنگام تجاوز از سرعت مجاز

گرفتن گزارش های مدیریتی مانند مسیرهای پیموده شده و سرعت های مختلف خودرو در گذشته

خاموش کردن خودرو از طریق تلفن ثابت

همچنین ردیاب ها علاوه بر کاربردهای امنیتی از جمله پیشگیری از سرقت خودرو، مراقبت از کودکان و افراد سالمند و ...، کاربرد وسیعی در سازمان ها و مؤسسات مختلف جهت افزایش کارایی و بالطبع آن افزایش بهره وری سازمان نیز دارند، ‌از جمله این سازمان ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

صنایع پخش و توزیع

شرکت های ترانزیت کالا

شرکت های حمل و نقل خصوصی مانند مؤسسات تاکسیرانی و آژانس ها

شرکت های حمل و نقل عمومی مانند اتوبوسرانی

دارندگان پیک موتوری

اورژانس

منابع

http://www.gpstracking.co.in/documents/Introduction

http://www.rmtracking.com/blog/2009/06/08/the-difference-between-gps-tracking-and-navigation

فروشگاه

اطلاعات تماس

تهران- خيابان (ويلا) استاد نجات الهي، بين سميه و طالقاني، کوچه باقري، پلاک 7
تلفن : 4376 - 021
تلفن : 88922962-021 ( 40 خط )
ایمیل: info@afra-tech.ir
ما را به اشتراک بگذارید

ردیابی تخصص ماست

این گروه فعالیت خود را با محوریت تبدیل ایده به پدیده از سال 1389 به صورت رسمی در زمینه های اصلی هوشمند سازی و تولید تجهیزات ردیابی شروع نموده است و بحمدالله تا امروز توانسته گام های بلندی در عرصه خودکفایی ایران اسلامی بردارد.

ارسال پیام